• Mavi Yeşil
  • Mavi Yeşil
  • Mavi Yeşil
Emiroğulları İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.

TAPU İŞLEMLERİ

İlk defa bir mülk sahibi oluyor iseniz, yapılan işlemlerin ne olduğunu bilmemeniz çok normal. Kamusal alanların ne kadar çok can sıkıcı yerler olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Tek bir evrağınızın fotokopisi eksik olsa, sizi geri göndereceklerini biliyorsunuz. Bu tarz sorunları ortadan kaldırmak ve en kısa sürede edindiğiniz mülkün tapu işlemleri halletmeniz için uzmanlara sorduk. 

 

Önceden Bilmeniz Gerekenler 

Aldığınız bir gayrimenkul ise, tabu müdürlüğüne gidip bir fotokopisini sahip olmalısınız. Bunu genellikle renkli fotokopi olarak almanız, ilerleyen yıllarda sorun yaşanmasını önleyecektir. Belediyeye gidip, mülkünüzün ödenmesi gereken bir vergisi olup olmadığına bakın. Aldığınız bir arsa ise, sınır çizgileriyle daha belirgin olmasını sağlayınız. Özellikle belediyeye gittiğinizde tapu işlemleri daha sağlıklı yapabilmeniz için, projenize baktırtın ve proje numarası ile tapunuzda ki numaranın aynı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca mülkünüzün iskanlı mı? Deprem sigortası yapılmış mı? Bunlarla ilgili gerekli bilgileri ve belgeleri edinin. 

 

Edinmeniz Gereken Evraklar 

Tapu işlemleri yapacağınız resmi daireye, 15 dakika önce gelmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca 2 adet fotoğraf, 2 adet kimlik fotokopisi, belediyeden alınan rayiç bedeli belgesi, tabu örneği varsa banka tarafından onaylanmış ipotek belgesi alıcının yanında olması gereken evraklardandır. Evraklarınız tam ve eksiksiz ise işlemeniz hemen başlayacaktır. Son olarak tapu harcı yatırılır, gerekli evraklar görevli memura verilir ve beklemeniz başlar. İsminiz anons edildiği zaman anlaşma odasında, güvenlik kamerası eşliğinde işleminiz gerçekleşir. Kamera kayıtları sizlerin ve tapu görevlisinin yapacağı suiistimalleri yok etmek için saklanır.